Gücünü Keşfet

Profesyonel Koçluk eğitimlerime 2012 yılında başladım. Eğitimde öğrendiklerimi öncelikle sınıf arkadaşlarıma ve sonrasında da yakın çevreme uygulayarak bu konuda kendimi geliştirdim. Kendi yaşamım dışında bir başka bireyin yaşamına dokunmak bana öncelikle kendimi tanıma konusunda yardımcı oldu. Kendimi tanıma konusunda geçen dokuz yıl içinde çok yol aldım.

Bana koçluk veren bir dostum Johari Penceresi testi sonuçlarıma baktığında normal sınırın üzerine çıktığımı söyledi. Bunun hayatıma yansımasını matematik ile tanımlamam mümkün değil. Huzur, mutluluk, yaşamla birlikte akmak, nefesini özgür bırakmak v.b. sözcüklerle tanımlamak zor. Bir su damlasının ırmağa, bir ırmağın denizine, bir denizin okyanusa karışıp hem okyanus hem de bir su damlası olmayı başarması bunu biraz tarif edebilir.

Son dokuz yıldaki seanslarımda gözlemlediğim ve yaptığım testler sonucunda elde ettiğim önemli birkaç noktayı fazla da zamanınızı almadan yazmak isterim.

 Gücünü Keşfet

Kar yağarken seyrettiğinizde her bir kar tanesi birbirinin aynısıymış gibi bir yanılsamaya kapılırız. Gökyüzünden süzülerek toprağa inin kar tanelerinin hiçbiri diğerine benzemez. Bir tek yumurta ikizi annesi olarak onların fiziksel olarak aynı olsalar bile karakter olarak farklı olduklarını söyleyebilirim.

 Gücümüz farkımızda!

Yaşam amacım ne? Ne yapsam elimde kalıyor? Herkesin yaptığını ben yapamıyorum? Zor soruları çözüyorum ama kolayları çözemiyorum? Beni hep belalılar buluyor, sanki mıknatıs gibi çekiyorum. Sanki odada başkası yok hep gelip bana soruyorlar? Bu liste uzayıp gidiyor.

Özellikle kariyer koçluğu yaptığım danışanlarımda Moersk kişilik testi kullanıyorum. Bu testteki özelliklerden birisi yaratıcılık. Bir danışanımın yaratıcılık düzeyi on üzerinden on çıktı. Kendisi amatör olarak beste yapıyor, şiir yazıyor, takı tasarımı yapıyor ve çok güzel çini boyamaları var. Test sonucunu gördüğünde ilk tepkisi ‘Yok canım, herkesin öyledir’ demek oldu. Kendisi kırk beş yaşlarında ve ne yazık ki onun hiçbir eseri henüz bizlere ulaşmış değil. Umarım birlikte çalışmalarımız sonucunda eserleri ortaya çıkacak. Bu sadece bir örnek.

 Bizler bir ağaç gölgesi için yanıp tutuşuyorken kim bilir nice tohumlar ağaç olmadan yok olup gidiyor?

Farkınızı keşfedip onun üzerinde çalışırsanız hem başarılı olur hem de mutlu olursunuz. Başarı ve mutluluk derken de her birimizin bu kelimelere farklı anlamlar yüklediğimizi bilelim.

Yaratıcılık yeteneği yüksek olan birisi farklı ürünler ortaya çıkarmaktan mutlu olur. Onun için başarı ürettiklerinin beğenilmesi ve takdir edilmesidir. Yaratıcılık yeteneği olan birisine gün boyu aynı raporları çıkarması için milyonlar verseniz o işi yaparken mutlu olmaz. Belki hayattaki ihtiyaçlarını karşılamak için bir süre katlanır.

Tekrar eden başarısızlıklar, mutsuzluklar, terk edişler, kaçışlar, yaşıyorsanız olmadığınız birini yaşamaya çalışıyor olabilirsiniz.

Moersk testinde profili girişimciliğe uyan bir danışanım var. Girişimci olursa daha mutlu olacağını konuşuyoruz. Girişimci olamayacağına dair bahaneler anlatıyor. Bu seansta onunla uzun süredir hayalini kurduğu bir girişimcilik fikrini hayata geçirmek için plan yaptık. Planı yaparken çok mutluydu. Olmaz dediği her bir aktivite için birlikte çözüm ürettik. Bu noktaya nasıl mı geldik? Girişimci profiline sahipti ancak çevresinde iflas edenlerin yaşadıklarını görmüştü. Bilinç altına girişimcilerin bir gün parlayıp çok zengin olduklarını ama hiç beklemedikleri bir anda meteliksiz kaldıklarını kodlamıştı. Bu kodlama eğitim aldığımız sekiz kişilik grupta iki kişide vardı. Birisi de bendim. Eğitmenimiz yaşamın alma verme dengesi üzerinden bunun nasıl düzeltilebileceğini bize anlatmıştı. Buna rağmen eğitimden iki yıl sonra para istemeyi başarabilmiştim. Aldığım paraları üç yıl boyunca ihtiyacı olanlara dağıtmıştım. Son bir yıldır koçluk seanslarıma karşılık ücret alabiliyorum ve bir gelir olarak kaydediyorum.

Yakın bir gelecekte hayatımıza değer katan bir girişimcimiz bir de sanatçımız olacak. Onlara bu yolculuklarında eşlik etmekten mutluluk duyuyorum.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up