Kurumsal ve Bireysel SWOT Analizi

Geçen hafta ağırlıklı otomotiv sektöründen katılımcıların olduğu bir gruba SWOT analizi eğitimi verdim. Aslında eğitim verdim demek çok doğru olmuyor, birlikte SWOT analizi yolculuğuna çıktık. Kısa bir farkındalık yolculuğu.

 Buyrun SWOT analiziyle stratejik planlama yolculuğuna!

Bireysel olarak veya kurumsal olarak hedefimize ulaşmak için bir stratejik plan yapmak kaçınılmaz. Bugünlerde hayatımıza damga vuran Covit ve arkasından gelme ihtimali olan VUCA dönemleri eskiden yılda bir yapılan stratejik planların hem daha sık hem de global veriler dikkate alınarak yapılması gerektiğini bize gösteriyor.

 SWOT analizi bugün eskisinden daha önemli bir girdi

Covid benzeri bir pandemi her an kapımızı çalabilir. Hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak bunu stratejik planlarımıza dahil etmeliyiz. Sanayi devrimi ardından iyileşmeler sonucu sınırlarımızı açtık. Tedarik zincirinde sınırlarımızı açtık ve en iyi kalitede en uygun fiyata en kısa sürede ürünü müşteriye ulaştırmak için globalleştik. Covid karşımıza çıkana kadar da stratejik planlarımızda global oyuncu olmak ve mükemmel ürünü müşteriye sunmak için dünyadaki tüm kaynakları etkin kullanmak vardı.

 Globalleşme için yeni bir tanım ve sınırlara ihtiyacımız var

Eğitimde ekip olarak mutabık kaldığımız konu, bugün stratejik planımızda, sürdürülebilirlik ve sağlık ön planda. İçinde yaşadığımız çevrede Covid sürecini yönetilmesi bizim dinamik bir stratejik planı yapmamızı gerektiriyor. Hem birey olarak hem de kuruluş olarak sağlığı stratejik planımızın merkezine aldık.

 Sağlık eskisinden daha çok yaşamımızın odağında

Bireysel stratejik plan hem ülke hem de kuruluşların stratejik planında temeli oluşturuyor. Kurumsal olarak başarılı bir SWOT analizi yapmak için stratejik bakış akışına sahip çalışanların beyin fırtınası ile fikirlerinin alınması çok önemli. Etkin bir SWOT analizinin temel girdileri; istatistik veriler, yetin kuruluşların sektör bazlı öngörüleri, tüketici profilleri ve bu profillerin ileriye yönelik davranışsal öngörüler, temel malzeme girdilerinin borsa öngörüleri, Dünya Ekonomik forumunun ileriye yönelik kararları, dünya çevre ve sağlık örgütlerinin öngörüleri ve çalışan görüşleridir.

Sürdürülebilirlik için çalışanların SWOT analizine katkısı çok önemli

İşlerimizi ekip ile iş yerinde yaparken iş takibi, hedefleri tutturma, motivasyonu yüksek tutma, plana uyum ve müşteri memnuniyetini sağlamak daha kolaydı. Şimdi sağlık nedeniyle bazen evde bazen de iş yerinde çalışırken eskisinden çok odaklanmaya, iş ve özel yaşam dengesini daha iyi sağlamaya ve iç motivasyonumuza yüksek tutmaya ihtiyacımız var. Bunu sağlamak içinde bireysel SWOT analizimiz hem kurumsal hem de bireysel hedeflerimizi içermeli. Yıllık hedefler yerine üç aylık ve değişiklik durumunda gözden geçirme yaparak ilerlemeliyiz.

Bireysel SWOT analizimiz ile kurumsal SWOT analizimiz birleşmeli ve birbirini desteklemeli

Kurumların misyon ve vizyonları stratejik planlarını şekillendirir. Birey olarak bizlerinde kendi Öz benliğimizi destekleyen değerlerimiz vardır. Her birimizin farklı değerleri olduğu gibi bu değerlere yüklediğimiz anlamlar farklıdır. Başarı ve mutluluk için bu farklı yanlarımızı bilmeli ve yaşamımızı ona göre yapılandırmalıyız. Sosyal yaşamda ve de iş yerlerinde bu farklılıklarımız ile birbirimizi destekler eksiklerimizi tamamlarız. Kurumsal SWOT analizi yapılırken de her birimizin görüşümüzü çekinmeden dile getirerek katkı sağlamalıyız.

Bireysel farklılıklarımız sosyal yaşamı güzelleştiriyor. Kurumsal SWOT’da başarıyı sağlıyor.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up