Bir Tıkla İdeallerini Gerçekleştir

Bir Tıkla İdeallerini Gerçekleştir

Suyu verimli mi kullanmak istiyoruz? IoT imdadımıza yetişiyor. Elimizin altında olmayan, dokunarak ya da yanına giderek kontrol edemeyeceğimiz su sarfiyatlarını IoT cihazları ile kontrol edebiliriz. Su sızıntısı mı var? Size bir sinyal göndersin. Bahçenizin veya dönümlerce tarlanızın ihtiyacı kadar su ile sulanmasını sağlasın. Derelerde, barajlarda su yükselirken taşma seviyesine gelmeden sana haber versin.

Su Sarfiyatını IoT’ye Emanet Et

Evde anlık elektrik tüketimin ne kadar? Fırın, bulaşık makinası çamaşır makinası, ütü, televizyon, bilgisayarlar, uyku modunda bırakılan cihazlar acaba hangisi en çok elektriği tüketiyor. IoT’li priz ile bunu ölçme şansınız var. Tüketiminizi anlık ölçebildikten sonra tasarrufu planlamak kolay.

Enerjini Boşa Harcama

Evdeki elektrik tasarrufu cepte. Peki ya ofisler, fabrikalar, enerji santralleri, soğuk zincir taşıma kamyonları acaba onlar enerji tüketimlerini anlık kontrol ederek optimum kullanım için uyarılar yapıyor mu? Fabrikanın içinde otomatik anlık kontrol yapam IoT cihazları dillense; Hey arkadaş yemeğe giderken beni kapatmayı unuttun?, Parçayı aynadan çıkar istenen ölçüye geldi, forklift kardeş tezgahın yanında yeterli parça var sen boşuna akünü harcama.

Gene Dillendi Bilmiş IoT

Dinamit imalathanesinde patlama olmuş. Üzüldük. Oysa çok kolay değil miydi patlama noktasına yaklaştığını nem ve sıcaklık ölçen IoT ile tespit edip itfaiyeye sinyal göndermek. Ormanlarımız yanma noktasına yaklaşırken sıcaklığı, nemi ve rüzgarı IoT ile ölçüp alev parlamadan sıcaklığı düşürmek. IoT den sinyal alan bir helikopter ile ormanlarımızı serinletebilseydik.

IoT Ormanlarımıza İyi Bak

Yorgun bir iş günü sona erdi. Araba ofisin önüne gelse, ev ben gelmeden ısınsa, dün akşam yere dökülen çekirdekleri süpürge ben gelmeden temizlese, yemek sonrası uzanırken tavanda o an ihtiyacım olan bir film beni de içine alarak oynasa, günü unutarak uyusam. hayal mi ? Artık değil.

IoT İle Bir Tıkla Yaşamınızda

IoT ile yaşam konforumuzu artırmamız, fiziken ulaşamayacağımız yerlerdeki nesneleri kontrol etmemiz mümkün.Fabrikalarımız daha verimli, hayatımız daha konforlu olabilir bunları yapmak için çevremizi ve de kendimizi tüketmemize gerek yok. IoT sadece bir teknoloji onu faydalı kullanmak yine biz insanların elinde. Kalp hastası birisini uzaktan IoT ile izleyip tansiyonu yükseldiği haberi geldiği anda ambulansı yanında yapmanız mümkün. Tabii tam tersi de; detayını dillendirmek istemediğim.

IoT Sadece Bir Teknoloji

 

Tags: dijital dönüşüm, iot, tüketim

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up