Blok Zinciri İşletmelerin Kapısını Çalıyor

Bitcoin ile hayatımıza giren blok zinciri teknolojisi artık iş süreçlerimizi iyileştirmeye aday

Blok zinciri paha biçilmez elmasların sertifika ile satılmasını garanti altına almak için geliştirildi. Bugün artık kripto para, bitcoin ile bir varlığa dönüştü. Şirketler bilançolarında bir varlık olarak gösterebilmekte. Global düşünen ve dijitale bizden önce hazır olan Z kuşağı gençleri harçlıkları ile bitcoin borsasında oynuyorlar.

Blok zincirinin özellikle tedarik zincirinde uygulamaları iş yaşamına girdi. Fransada bir gıda markası ürettiği ürünleri topraktan pakete kadar olan akışını blok zinciri ile takip ediyor. Teknoloji hazır ancak müşteri henüz talepkar olmadığı için devreye alınmayan uygulamlar da var. Arabanızın anahtarını elinize aldığınızda demir madeninden size teslime kadar olan yolculuğunu bir dokunuş ile görme şansınız var.

Dikkat ! Her şeyin bir bedeli var.

Teknolojik alt yapıya sahip olmamız yeterli değil. Gerçekten buna ihtiyaç var mı ? Burada anahtar kelime güven. Çocuğuma harçlık verdiğimde onun nereye harcadığını kontrol etmeme gerek yok. Ancak yüklü miktarda bir derneğe bağış yaptığımda o paranın amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını takip etmek isterim. İşte bu noktada blok zinciri devreye giriyor. Dijital bir defterde paranızın harcandığı yerleri takip edebiliyorsunuz. Buna değer değil mi ? İş hayatında mevcut duruda sıkıntı yaşamadan yönettiğim bir süre var ise blok zinciri kullanacağım diye değişiklik yapmaya gerek yok. Ancak para ile direk ilişkisi olan süreçlerde blok zincirine ihtiyacım olabilir. Akıllı sözleşme ve dökümanlar ile iyileştirebileceğim süreçlerde kullanabilirim.

Akıllı sözleşmeler

Bozulan çamaşır makinanız nesnelerin interneti ile problemini teknik servise bildirdi. Teknik servis sanal gerçeklik gözlüğü ile makinanızı gözden geçirdi. Kargo ile evinize değişecek parçayı gönderdi. Ve siz sanal gerçeklik desteği alarak parçayı değiştirdiniz. Teknik servisin ve yedek parçanın ödemesini akıllı sözleşmeniz yapar. Peki bu akışı iş süreçlerimize taşırsak nasıl olacak? Akıllı bir satınalma sözleşmesi tasarımı yapalım. Akıllı sözleşme açıldığında müşteriye sipariş ulaşır. Macro ekonomik verilere göre güncel fiyat belirlenir. Avans tanımlı ise tedarikçinin hesabına para yatırılması için bankadan transfer yapılması sağlanır. Akıllı sözleşme tedarikçi kalite verilerini ve teslimat tarihini doğruladığında ürün tedarikçinizden yola çıkar. Giriş kalitede akıllı sözleşmenin onayıyla otomatik geçer. Ürün hatta kullanılmaya başlandığında tedarikçinizin ödeme talimatı bankaya verilir. Böylece satınalma sürecinizdeki fiyat eskalasyonu, tedarikçi performası, teslimat performansı, kalite güvence takibini otomatiğe bağlamı olursunuz. Verimlilik, hız ve güvenliği otomatik sağlamış olursunuz.

Tedarik zinciri

En küçük bir parçanın imalattan nihai müşteriye ulaşması için minimum 20 adım gerekiyormuş. Bu süreçte her adımda üretilen döküman var. Herkes benzer meta verileri girerek kayıt oluşturuyor. Neden dijitale bir defter oluşturup her adım sadece kendi kaydını oluşturmasın? Evet burada ciddi bir kazanç fırsatı var. Tedarik zincirinde malzeme ile birlikte haraket eden dijital bir defterin alması gümrüklerde, paydaşlarda, bankalarda tutulan kayıtların tutarlılığını sağladığı gibi zamandan tasarruf etmemizi de sağlayacaktır.

Şeffaflık

Bugün her ürün için söz konusu olmasa da gıda ve sağlık ürünlerinde tüketici sağlığı için blok zinciri ile üretim proseslerinin detayını bilmek istiyor. Sertifikalara uygun yapıldığından emin olmak istiyor. Maske yapımında kullanılan kumaşların sertifikaya uygun imal edildiğini aldığımı maskelerde görmek isterdik değil mi? Ya da Aşıların soğuk zincirinin bozulmadan bize ulaştığındam emin olmak isteriz. Blok zincir sayesinde bu bilgi eulaşmamız mümkün.

Kalite

İmalat esnasında güvenlik nedeniye kalite kontrolünün yapıldığından emin olmamız gereken teknik özellikler vardır. Nesnelerin interneti sayesinde her an verileri hızlı ve doğru kayıt altın alma şansımız var. Bu verileri izlenebilirlik kapsamında dijital bir deftere kaydederek müşterilerimize açabiliriz. Kendi iç süreçlerimizde problem çözme, ürün geliştirme konularında bize yardımcı olacak bir dijital kütüphane oluşturmamızda mümkün.

Finans

Nakit akışının akıllı sözleşmeler ile yönetildiği bir finans düşünün. Paranın nasıl harcanabileceği akıllı sözleşmeler ile tanımlanmış, ödemeler sadece ve sadece önceden belirlenen koşullar yerine getirilence otomatik yapılıyor, avans verilen işlemlerde paranızın an be an nereye harcandığını takip edebiliyorsunuz. Blok zinciri ile bunu yapmak mümkün. Eğer işlem hacminiz de yüksek ise bunu yapmak avantajlı. Bunun en güzel yanlarında birisi de ay sonu, üç aylık ve yıllık finans raporlarının dijital defterden alınan veriler ile otomatik yapılması olsa gerek.

Pazarlama

Blok zinciri ile müşteriniz dijital defterinizden kayıtlarınıza ulaşabilecek. Bu da ürünlerinizin pazarda şeffaflık, izlenebilirlik ve kalite konusunda öne çıkmasını sağlayacak. Tüketici şikayetlerinizi azaltacak belki de yok edecek ,.

Bitcoin ile iş yaşamına giren blok zinciri teknolojisi bizlere iş yaşamında ve sosyal yaşamda güven ortamı sunuyor. Belki bugün bazı uygulamlar maliyetli ve lüks ancak akıllı evler, akıllı nesneler, otonom araçlar hayatımıza girdiğinde blok zinciri her süreçte kaçınılmaz olacak.

Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up